Itt a tavasz, megújul a természet, nincsen ez másként a Goolge háza táján sem. A hónapokkal ezelőtt beharangozott Flutter Engage show hatalmas bejelentés hozott. Megérkezett a Flutter 2, ahogyan a Flutter UI kit ökoszisztémáját emlegetik. Nézzük a fontosabb bejelentéseket.
A keynote-ot Tim Sneath (Director, Flutter & Dart, Google) prezentálta, ezekből emeltem ki néhány érdekesebb részt. Írásom a technológia és üzletfejlesztés között kalandozik.
Web élesítve
A mai bejelentéssel egyidőben a honlapjukon is elérhetőek az SDK Release verziói, ahol feltűnik a Flutter 2 verziószám. A főverzióban való ugrás mindig nagy előrelépést sejtet. A Flutter 2 esetén sincsen másképp.
4 platformon lépett Beta státuszból Stable csatornára a keretrendszer: Windows, Linux, macOS, Web. Ezzel elérte, hogy 6 platformot támogat egy kódbázissal (95%-ban módosítás nélkül).
Ezek közül számomra a Web, ami a legizgalmasabb, lévén mobil app fejlesztő vagyok. A webhez eddig akkor nyúltam, ha muszáj volt. Ezek után viszont azt jelenti, hogy szép, gyors és hatékony kódot tudok írni. Ugyan a Web Beta változatát már korábban használtam. Éles termékekben meglepően jó tapasztalattal, de az, hogy a stabil pecsétet megkapta, mindenképpen fontos lépés.
Természetesen nem mindenhova való, de ami alkalmazás-központú megoldás, oda jó választás. Úgy, mint PWA (Progressive Web App), SPA (single page app) esetében.
Érdekesség, hogy az Ubuntu Linux-on a Snapcraft marketen könnyedén kiadhatóak és telepíthetőek az alkalmazásaink.
Hirdetések az alkalmazásban
Az alkalmazásokban mindig jelen voltak a hirdetések. Erre kínál megoldása a “Google Mobile Ads SDK for Flutter” plugin. Észrevétlenül épül be a UI témájába. Bárhova elhelyezhető hirdetési bannerek. A riportban a zenei kiadó cég 350%-os impression és 43%-os CTR növekedésről számolt be. Bár extrémnek tűnik, érdemes próbálkozni vele.
(Null)Safety First!
“Első a biztonság!” mondhatnánk. A modern nyelvekben elvárás, hogy a stabil üzleti logikát védjük a hibáktól. Ismeretes, hogy minél később veszünk észre egy bugot, annál magasabbra rúgnak a javítás költségei.
Bob Nystrom mutatta be a Dart nyelvben bevezetett nullsafety, azaz null-vizsgálatot. Ezzel a nyelvi szerkezettel már a kód írásakor a fordító ellenőrzi, hogy nem lesz-e végzetes hiba futás során. Tehát nem futás idejű, hanem már fordítási időben tudni fogjuk, hogy helyes-e a kódunk.
Ez persze egy kis része a kódhelyességnek, azonban nem véletlenül erre helyezi sok nyelv a hangsúlyt. Ez egy olyan tipikus hiba, amit nehéz megtalálni, azonban jó tervezéssel un. ellenőrző pontokat tehetünk ezáltal a kódunkba. Ezzel is jobban kifejezve a szándékunkat, hogy a munkatársunk is értesüljön róla. Hiszen térben, és időben kell szinkronban hozni a termék életciklusát, nagy létszámú csapattal.
Emellett a beszédéből kiderült, hogy a sok null-ellenőrzés 2-3x annyi munkát ad a CPU-nak, aminek költségvonzata van. Ezzel a nyelvi megoldással ezen faraghatunk el.
Dupla képernyős mód
Elnézve a Flutter stratégiáját, minden létező képernyőt meg akar hódítani. A Microsofttal együtt működve a Surface Duo Android operációs rendszeren fut. Erre elkészült a Flutter 2 kiadásban a támogatás, hogy az összehajtható képernyőkhöz változatos módon lehessen a tartalmat kiszolgálni. Erre többféle UI patternt dolgoztak ki, amik a szükséges módon szolgálják ki a napi feladatainkat.
Aki ki szeretné próbálni, jó hír, hogy elérhető a Surface Duo emulátor formájában.
Hatékonyság a fejlesztő kezében
Fejlesztés közben nagyban felgyorsítja a munkát, hogy a másodperc törtrésze alatt tudjuk a kinézet módosítását ellenőrizni a kijelzőn (Stateful hot reload). Ez nem újdonság egy webfejlesztőnek, viszont elérhető Flutterben is. Ez akár 10-15%-kal is meggyorsíthatja a napi 8 órás munkavégzést. Nem beszélve a várakozás miatti frusztráció csökkenéséről.
Kenzie Schmoll négy területet mutatott be, ami a fejlesztőkörnyezet frissítését hozta magával. Megjegyzem, a Flutter csapat az elejétől fogva nagy hangsúlyt fektetett a megfelelő eszközök elérhetőségére.
- flutter fix: automatikus kód karbantartó
- null-safety migration: automatikus nullsafety ellernőzés és javítás a biztonságért
- Flutter Inspector: a UI-on keletkezett hibák feltárására és javítására
- app méret ellenőrzés, hogy optimális legyen a felhasználói élmény
Az esemény videói visszanézhetőek a YouTube csatornáján.
Az elmúlt 2 évben, amióta a látókörömbe került a Flutter, számos újdonsággal szolgált hónapról hónapra. Ez a jövő mobil és web platformja, talán nem túlzó ezt kijelenteni.
Korábbi írásaimért nézz szét a blog bejegyzéseimben.
Borbély Viktor több éves Projekt menedzsment tapasztalattal rendelkezik, egy kisebb csapatban, a kódolás mellett koordinálja a Flutter és a Backend alkalmazások tervezését és megvalósítását.
Viktor dolgozott több vállalatnál, az autóiparon át (Continental, Valeo), a távközlésen (Ericsson) keresztül a mobil fejlesztésig (Combit zRt.).
Amikor együtt gondolkozásra van szükség, mindig van egy ötlete, amivel előremozdítja a megoldást. Szívesen mentorálja a körülötte lévőket.
Viktor szereti a hosszútáv futást szabadidejében.
Pingback: UICode Low-code: egy Figma plugin, ami Flutter kódot generál | UI-ra tervezve