Theta szerkesztő: app fejlesztés programozás nélkül

A Theta szerkesztő appja
forrás: buildwiththeta.com

A Theta szerkesztő egy újfajta koncepciót hoz a mobil appok létrehozására. Valljuk be, sokan ódzkodnak attól, hogy egy mobil fejlesztés speciálisabb terület, mint egy website kiadása. Ott vannak az App áruházak egyre szigorodó megszorításai. Emellé, ha csak a folyamatot nézzük, komplexebb. Ezt a cégvezetői fájdalmat vette észre a Theta startup cég. Ők más szempontból közelítették meg az egyre népszerűbb Flutter fejlesztési folyamatot.

Szerencsém volt személyesen is egy videó callban beszélgetni a termékről az egyik alapítóval, Andrea Buttarellivel, aki megosztott néhány belsős titkot.

Mitől más a Theta szerkesztő?

A Theta szerkesztő lehetővé teszi a tervezők és a termékmenedzserek számára, hogy programozás nélkül fejlesszék az éles Flutter alkalmazásokat.

Hogyan működik?

Két alapvető működése van. A dinamikus mód (Remote UI), amikor elegendő egy rövid kódot beillesztenünk az alkalmazásunkba, és készen is vagyunk. Ettől kezdve a Theta szerkesztőben módosítjuk a kinézetet, és az appban már látjuk is a végeredményt.

Az előre letöltött Static code lehetőséget ad, hogy a generált kódot másoljuk és illesszük be a kódba. Ennek nagy előnye, hogy nem kötjük oda magunkat a Thetához (no lock-in). Ezt hangsúlyozzák is!

Mindent megtalálunk egy helyen, az alkalmazásban.

Az app elején egy pár soroz inicializálási részben megadhatjuk a saját kódunkat. Ezt szintén a szerkesztőből érjük el könnyedén.

Az API Key könnyen elérhető

Ezután a Flutter mobil applikáció megfelelő helyein egy 1-soros (!) hivatkozást kell elhelyeznünk, újraindítanunk az appot, és máris megjelenik a komponensünk. Fantasztikus! Valóban 5 perc a beállítás.

Ezután számos paraméterrel tudjuk finomhangolni a megjelenést és a funkcionalitást. Pl. koppintásra (on Tap) mi történjen.

Amiben pluszt ad az egész koncepció, az a Clean Code erőltetése. A Flutter keretrendszer nem kényszeríti ki a logika és a megjelenés szétválasztását. Itt viszont nincsen más lehetőségünk. Ami egy kezdő fejlesztőt jó szokásra (Best Practice) nevel.

Ami nagyon tetszett a Theta szerkesztőben

Alapvetően a Figmában már jól megszokott funkciókat kapjuk. Andrea megvallotta, hogy ez szándékos. “Miért kellene feltalálni a melegvizet?”

Először meglepődtem, hogy egy MacOS app formájában íródott. Miután használtam, egyből ráéreztem a natív alkalmazás előnyére: a gyorsaság. Nem akad, nem szaggat.

A felület az Apple által jól ismert, letisztult UI. Látszik, hogy a csapat tisztában van az egyszerűség alapelveivel. Bár még csak néhány funkció érhető el, ezek jól csoportosítottak és kézre állnak.

Az elengedhetetlen Dark és Light módváltó 🙂 Ez hasznos, ha éjszaka is dolgozunk.

A szerkesztő külön szedi a stílust és a komponenseket. A tulajdonos ki is hangsúlyozza a blogjukban, hogy nagyon fontos volt számára, hogy bárki számára hozzáférhető legyen (Accessibility). Sok időt fordított ennek a résznek a kidolgozására. A Style Guide menüben ez megtekinthető.

A Tree List-ben állítjuk össze a kompoenseket. Az Element a legfőbb widget-eket tartalmazza. Egyszerű Drag-and-Drop módon működik.

A komponens felhelyezése után pedig a pozíciót, méretet, stílust, igazításokat, blur, stb. lehet beállítani.

A nyelvezetet a fejlesztő és a designer is megértik. Ez fontos, hiszen nagy hangsúlyt fektettek rá, hogy a két típusú szakember együtt tudjon működni.

Tippek-trükkök a Theta szerkesztő appban

Lehetőség van Absolute és Auto Layout mode között váltani.

A Dev mode-ban a Layout mode közti váltás

Absolute layout módban teljes képernyőket tudunk szerkeszteni, csakúgy, mint az alap ‘Social Card’ elő van készítve nekünk.

Auto Layout mód kifejezetten a gomboknál hasznos, ahol a méretezés reszponzívvá válik. Kitöltve a szélességet vagy magasságot.

A Reszponzív UI-okat egyszerre, vagy külön-külön is megjeleníthetjük. Egyszerre kapunk átnézetet, hogy milyen lesz a végleges kinézet.

Reszponzív UI nézetek

Megéri az Theta az árát?

No, az ingyenessel (Free plan) 5 komponenst tudunk létrehozni. Ez elegendő lehet egy nagyon egyszerű app prototípusra. Tulajdonképpen ez jelenthet 5 képernyőt is akár! Alapvetően nincsen szükség minden komponenst a Theta szerkesztőben létrehozni. Egy Flutter fejlesztő elkészíti a már véglegesnek szánt képernyőket, a Designer pedig a kérdéses részeket finomhangolja.

A legolcsóbb fizetős változata havi 12,5 USD-be kerül. Érzésem szerint ez megfizethető. A funkciók bőven elegendők egy indie fejlesztőnek és egy Designer/Projekt Manager párosnak. A Fejlesztő integrál, a Designer rajzol.

Finomhangolás! A Team előfizetéshez (50 USD) jár az A/B tesztelés funkció. Az A/B tesztelést más módszerekkel is el tudunk végezni, de így, integrálva, statisztikázva mégiscsak jó deal.

Kipróbálásra mindenképpen ajánlott! Várom a további fejlesztéseket a csapattól.

Érdekes volt? Olvasnál még hasonlókat tőlem?

További cikkeim a Low-code / No-code témában:

Ha szeretnél saját céges mobil appot, ami segíti a céged vagy munkatársaid életét, keress meg bizalommal. Egy ingyenes, 30 perces konzultációban átbeszéljük, hogy pontosan mire van szükséged (Lehet, hogy nem is appra?!).